Paris Short Film Festival

 

Now in its fourth year, the Paris Short Film Festival is a European hub for showcasing innovative cinema and a new wave of short filmmaking. This year’s PSFF looks forward to screening a broad range of genres by international directors, and bringing the best of fresh filmmaking to film-loving Paris audiences.

The fourth Paris Short Film Festival will run May 9th-12th 2018, at the much-loved arthouse cinema, the Ciné XIII, an underground theatre perched upon the Butte Montmartre. There will be three screenings a night of 80 minutes each at 6, 8 &10 pm.

Please find tickets on the door on the night, from 6pm and before each screening.

Join us for some convivial networking among filmmaker colleagues from around the world at the intimate bar of the Ciné XIII, 9pm till midnight during the festival.

With four days of excellent film screenings of varied genres and socialising for filmmakers, the annual Paris Short Film Festival is an event not to be missed!

Site français: http://www.psff.eu/inscrire-un-film/

Follow PSFF on Facebook and Twitter

PSFF2018-date-place-1998x1080px (1)

 

May 9th

18:00
Go To Sleep (Lucie Moreau, Raphaël Treiner)
In Confidence (Clara Vorfeld)
Deep Is The Water, High Is The Sky (Pauline Koehorst)
Carma (Olivier P. Philippe)
Bridge (Niels Bourgonje)
Luscious (Xuecheng Xu)
All That Roams Below (Fabien Legeron, Estelle Faye)

20:00
Entre-Retiens (Beraat Gokkus)
A Space for Growth (and Cuts) (Maritza Navarro, Devon Thompson)
Amber (Gabriel Mirété)
Muscle Memory (Flo Miles)
L’Etui Rouge (Loran Perrin)
The Next is Yet to Come (Ira Schneider)

22:00
Only Me To Know (Evy De Ceur)
Unexpected Discoveries (James Mabery)
Tour de Force (Sam Ely)
Twice as bad/ Chevre ou Vache (Lauriane Escaffre, Yvonnick Muller)
Dance In Peace (Massimo Moretto Biancoleone) (Saturno 9)
Gris Brut (Damien Lamy)
Dramonasc (Olivier Bohler)

May 10th

18:00
Slowplay (Thomas Gailhard)
Skai Blue (Guido Verelst)
Ma Madeleine (Thien Nguyen)
Comme Les Roses (K. S. McMullen)
Entre Deux Eaux (Patrice Cordonnier)

20:00: Sci-Fi, Fantasy & Experimental Block
S-HER (Izzy and Vic Vaughan)
Homesick Ghost (David Linnz)
Blink (Benjamin Anderson)
Real Connection (Thierry Denis)
Out of Our Arms (Jarred Keane)
Arsène (Guillaume Letellier)
The Snake the Ape and the Apple (Daniel Crawford)
Everything is Upstream (Martin Ponferrada)
By Blood (Guillaume Enard, Jonathan Delerue)

22:00: Horror Block
Watch Out (Shariff Nasr)
Popsy (Julien Homsy)
Round-Trip (Victor Cesca)
Reptilian Calculations (Frank Zirbel)
Just After Midnight (Jean-Raymond Garcia, Anne-Marie Puga)

May 11th

18:00
High (Kristina Teschner)
Dreams of Giverny (Alice Pennefather)
Désir Pastel (Mathieu Rivolier)
Jueves (John Anthony Flavin)
What We Are Talking About (Luca Di Molfetta)
Mon Poussin (Jeremie Seguin)

20:00
Rotation (Alberto Martín-Aragón)
Among Sorrows and Songs (Andy Motz)
Man-Sharing (Michele Bizzi)
Hailstorm (Carolyn Downie)
Planet Tobler (Aran Quinn)
Actors Of His Life (Triquenot Maxime)

22:00
Doll (Salvatore Leonardi)
This is How I Spend My Time (Annie Poon)
Locked Outside (Ross Richardson)
Photo Bomb (François Uzan)
Scouting For Light (Morand Coline)
Huerta de San Vicente (Patricia Vonne)
The Brothers (Kristen Mikkelson)
La Voûte (Leïla Gentet)

May 12th

18:00
Jia (Hugo Lafitte, Raphaël Bouchez)
The Road to Motherhood (Sofie Peeters)
Vote For Me: Italy’s Migrant Crisis Fuels Election Campaign (Claudio Lavanga)
The Oracle (Nan Feix)
One Over Many (Daphné Bengoa)

20:00
Zoe+Ari (Rachael Meyers)
Laughing Branches (Missy Malek)
DNA Of Wild Beasts (Delphine Montaigne)
BUS N (Cloé Bailly)
Les Artisans de l’Art – 2ème Portrait : Jean-Pierre Maury (Grégory Papinutto)

22:00
Selena (Pierre Roy)
Nymphette (Marijose Sapina)
The Arena (Jennifer May Reiland)
Denmark (Max Mauroux)
Pjesma Sela Rude (The Song of the Village Ruda) (Riccardo Jurkovic, Leonhard Hofmann)